Protokol určenia vonkajších vplyvov

Protokol určenia vonkajších vplyvov, ako dokument, ktorý je vypracovaný a schválený určenou komisiou, má byť súčasťou každej slušnej dokumentácie k elektrickej inštalácie.

Potrebuje ho každý, kto vstupuje do procesu:

  • Návrhu
  • Konštruovania
  • Montáže
  • Prevádzkovania

Neviem si úplne predstaviť, ale deje sa to, ako sa dá spraviť slušný návrh elektrickej inštalácie, keď dopredu neviem aký vonkajší vplyv mi bude pôsobiť na elektrickú inštaláciu alebo opačne, aký zásadne nepriaznivý vplyv môže mať elektrická inštalácia na vonkajšie prostredie.

Neviem si taktiež predstaviť, keď konštruktér nejakého zariadenia, kde je jeho súčasťou aj elektrické zariadenie nevie o tom v akom prostredí bude stroj pracovať.

Neviem si taktiež predstaviť, ak ide montážna firma, vykonávať elektrotechnické práce do prostredia, a ani netuší či svojou činnosťou nemôže spôsobiť nebezpečnú udalosť ako je požiar alebo výbuch.

Neviem si predstaviť, ako sa dá správne prevádzkovať elektrická inštalácia ak neviem v akom prostredí ju mám. Nevie správne nastaviť pravidelné kontroly a revízie.

Vonkajšie vplyvy sa teda určujú vo všetkých priestoroch, v ktorých je umiestnená inštalácia a sú v nej umiestnené alebo sa v nich používajú elektrické zariadenia, alebo v ktorých sa z hľadiska vonkajších vplyvov musí riešiť ochrana pred nebezpečnými účinkami statickej elektriny alebo pred statickými a atmosférickými výbojmi.

Vonkajšie vplyvy sa musia určiť v plnom rozsahu a jednoznačne.

Určenie vonkajších vplyvov sa z hľadiska priestorového rozsahu musí pre jednotlivé priestory a objekty jednoznačne vymedziť v projektovej dokumentácii. Odporúča sa každý priestor na príslušných výkresov označiť vhodným spôsobom, napríklad očíslovať.

Protokol by mal byť stručný, jednoznačný a musí z neho vyplývať zodpovednosť organizácie a osôb, ktoré vonkajšie vplyvy určili. K protokolu sa prikladajú prílohy, ktoré obsahujú napr. tabuľky vlastnosti nebezpečných látok, skúšobné protokoly atď.

Medzi rizikové prostredia z hľadiska nebezpečenstva úrazu elektrickým prúdom patria hlavne:

AD3-AD9 (vonkajší vplyv vody) od rozprašovania až po ponorenie pod tlakom,

AE4-AE6 (výskyt cudzích pevných telies) od malej až po silnú prašnosť,

AF3-AF4 (výskyt korozívnych alebo znečisťujúcich látok) od občasného až po trvalú koróziu

BA1 – (spôsobilosť osôb) laici/nepoučené osoby

BC3-BC4 (dotyk osôb zo zeme, ktorej časti majú potenciál zeme) ide o častý až trvalý dotyk

BE2 N1,N2,N3 (povaha spracovaných a skladovaných látok) - nebezpečenstvo požiaru

BE3 N1,N2,N3 (povaha spracovaných a skladovaných látok) – nebezpečenstvo výbuchu

Mohlo by Vás zaujímať / Protokol určenia vonkajších vplyvov - foto