Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť

Kúpil som si v technickom antikvariáte dve publikácie. Prvá publikácia má názov  „Bezpečnosť práce v elektrotechnice“ a druhá „Bezpečnosť pri práci v strojírenství“. Obe boli vydané v roku 1953. Nekupoval som si ich z dôvodu, aby som sa dozvedel niečo nové o bezpečnosti. Dnešné právne predpisy ako aj technické normy hovoria o bezpečnosti dosť, dokonca až tak veľa že sa v tom začínam strácať. Niekedy aj ľutujem dnešných projektantov a konštruktérov, čo všetko musia zobrať do úvahy pri návrhu bežnej inštalácie alebo pracoviska.

Kupoval som si to z dôvodu, aby som sa mysľou preniesol do tohto obdobia. Podľa obrázkov technických zariadení z tej doby, a dnešného rozumu by som hneď vedel dané zariadenie vylepšiť. Keď som videl tie odkryté zbernicové systémy, tak ma až zamrazilo.

Keď vypustím nejaké state ktoré hovorili o „plánovaní, opatreniach KSČ a vlády“ v sumáre zaujímavé čítanie.

Jedna z viet z Ústavy z roku 1950. Je vlasteneckou povinnosťou každého občana podporovať udržiavanie a zvelebovanie národného majetku a dbať o to aby národný majetok nebol poškodzovaný. Musíme sa starať o starostlivú výchovu kádrov, dobrých a svedomitých odborníkov, vštepovať dorastu zmysel pre povinnosť a lásku k povolaniu a viesť ich k spoluzodpovednosti v šetrení národného majetku.

V roku 1938 vydala vláda nariadenie  (10.2.1938) Všeobecné predpisy o ochrane života a zdravia robotníkov. Toto nariadenie zhrňuje predpisy pre pracovisko, tak aby práca bola bezpečná a nepoškodzovala zdravie. Podmienku bezpečnosti práce je tkz. „Schéma organizácie úrazovej zábrany pre elektrotechniku“. Táto schéma vychádzala zo základných požiadaviek bezpečnosti u elektrických zariadení. Ihneď po montáži takýchto zariadení, sa musia skolaudovať a skontrolovať, aby bola preukázaná ich bezpečnosť a spoľahlivosť. Ak vyhovujú týmto podmienkam, môžu sa dať do prevádzky, ale je nutné ich ďalej kontrolovať, aby sa časom neprekročila medza bezpečnosti a prevádzkovej spoľahlivosti. Ďalej sa musí zabezpečiť starostlivosť o osoby, ktoré tieto zariadenia udržujú, obsluhujú a montujú, o ich bezpečnosť pri práci ako aj pri obsluhe. U nových elektrických zariadení, je predovšetkým potrebné si všímať zabezpečenie ochrany pred dotykom a požiarne istenie pred prepätím a nadprúdom.

Kvalifikácia pracovníkov

Obrovský dôraz sa dáva na kvalifikáciu pracovníkov. Nesie sa celou publikáciou. Pracovníci majú byť školení v metódach bezporuchovej práce. Obsluhovať zariadenia môžu len pracovníci, ktorí zložia príslušnú skúšku.

Prvou podmienkou pre úspešný priebeh a ukončenie kurzu je vyhľadať vhodnú osobu, ktorá kurz riadi od zahájenia až po ukončenie, organizuje exkurzie a pripravuje všetko potrebné pre praktické cvičenie a pod. Predpokladom zdarného výsledku kurzu je výber učiteľov. Osnovu kurzu je nutné voliť tak, aby teórie bolo len toľko, koľko je potrebné pre pochopenie látky. Druhou podmienkou je, aby učitelia podali čo najviac praktických ukážok. Pamätať treba aj na exkurzie v podnikoch. Posledné hodiny kurzu je potrebné venovať prednáškam o bezpečnosti pri práci, pracovných predpisoch a správnym elektrikárskym zručnostiam. Úspechy sa dostavia len vtedy, keď sa vedie diskusia a to spôsobom aby viedla poslucháčov k samostatnému mysleniu.

Základné pravidlá pre bezpečnosť pri práci

Mnoho elektromontérov až po veľmi trpkých skúsenostiach dosiahnu presvedčenie o nutnosti zvýšenej opatrnosti pri práci. Príčinou úrazov elektrinou u mladších elektromontérov býva neskúsenosť a pomerne krátka prax. Starší montéri zas s istotou starých rutinérov riskujú pri práci viac, než je treba. Je sa treba zbaviť starej kapitalistickej opatrnosti, že rozšírenie a predaj elektriny, by utrpela, keď by verejnosť bola informovaná o úrazoch elektrinou.

Bezpečné usporiadanie elektrických zariadení

Elektrické zariadenie musí byť usporiadane účelne a prehľadne, tak, aby obsluha, prehliadka a oprava bola bezpečná, ľahká a rýchla. Všetky časti zariadenia, ktoré sa často obsluhujú, musia byť ľahko prístupné. Vonkajšie časti musia byť upravené tak, aby sa o ne obsluhujúci personál pri obvyklom užívaní neporanil. Dnešní konštruktér musí pri konštruovaní nových strojov ísť ďalej, musí vedieť využiť skúsenosti ľudí, ktorí stroj obsluhujú, a v niektorých prípadoch  musí požiadať o radu aj závodného lekára.

Preventívne technické opatrenia proti úrazom elektrikou

Elektrické zariadenia  nesmia byť pri obvyklom používaní, nebezpečné ani pre osoby a ani pre okolité predmety.

Publikácia ďalej venuje výchove pracujúceho dorastu k bezpečnej práci. Dôraz sa kládol na správny výber, ich zácvik a výchovu. Taktiež bolo dôležité zobrať do úvahy aj telesné a duševné vlastnosti jedinca, ako základné požiadavky k zníženiu úrazovosti.

Spomínam si ako som začiatkom 90rokov absolvoval svoje prvé elektrotechnické školenie po škole. Trvalo 4 dni a na piati deň boli skúšky. Boli v ňom aj praktické ukážky, merania a aj exkurzia. Presne tak ako som čítal v publikácii. Od vtedy sa mi nepodarilo tak dlho nikde sedieť. Pamätám si na dve technické normy a to ČSN 341010 a ČSN 341390 a okolo nich sa krútilo celé školenie. Poznal som ich doslova naspamäť keď som šiel na skúšky. Po 30 rokoch nám pribudlo viac ako 300 technických noriem v oblasti elektrotechniky a z toho minimálne 50 si viem predstaviť aplikovať v každodennej elektrotechnickej praxi. Ak by sme to teda zobrali priamou úmerou, sedeli by sme na školení viac ako chodili do práce. Taktieš si pamätám ako som hneď po štúdiu nosil montážnu kabelu môjmu parťákovi. Často mi do nej pridal, taký veľký a ťažký francúzak. Keď som sa ho spýtal, na čo ho potrebujeme, tak mi povedal, že aby som si to pamätal. A mal pravdu, doteraz si to pamätám, ako aj na všetko čo ma naučil. Moju tašku dnes nik nenosí, dnes si treba nosiča zaplatiť. Nebolo to úžasne, ako generácia vychovávala generáciu. 

Nemyslím si, že všetko bolo v tej dobe zlé, ako sa nám snažia dnešní „politici“ nahovoriť. Mnohí z nich sa v tej dobe ani nenarodili. Ja som v nej študoval, a viem to porovnať. Mnohé veci boli dobré. Samozrejme dnes je iní svet, a aj bezpečnosť je už niekde inde. Niekedy sa však rád myšlienkami vrátim do doby, keď sústruh obsluhoval sústružník, chlieb piekol pekár a elektrickú inštaláciu vyhotovoval elektrikár. V dnešnom svete to môže byť kľudne aj naopak. Sústruh obsluhuje pekár a káble ťahá cukrár.

Česť práce.

Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto
Mohlo by Vás zaujímať / Ako vnímali „soudruzi“ v roku 1953 bezpečnosť - foto